Pozvať Kuffu na festival Lumen je problém

Je to zarážajúce, že organizátori festivalu LUMEN v Trnave nevidia problém v tom, že medzi účinkujúcich zaradili Mariána Kuffu. Mať Kuffu medzi "keynote speakermi" je certifikátom náboženského fundamentalizmu, vecného zavádzania a ideologického šírenia hlúpostí a toxických myšlienok.

To je už potom úplne jedno, kto ďalší je medzi prednášajúcimi... Pretože Kuffa na pódiu je kľúčová informácia o úrovni duchovnej reflexie organizátorov. Veci, ktoré sú pochybné, nemôžu byť na tom istom stole so zdravou stravou. Mimochodom aj Marián Kuffa používa vo svojich kázňach príklad o otrávenom džúse. Ak je toxický obsah v serióznom balení, je to podvod.

Nemôžeme nevnímať, keď Kuffa šíri správy o tom, ako niekto číha na jeho život alebo o škodlivosti džendrizmu a vyzdvihovať výlučne to, čo robí v oblasti sociálnej starostlivosti o delikventov.

Otázka je, čo je v tejto situácii dôležitejšie a koľko dobrých skutkov v Žakovciach vynuluje alebo preváži šírenie neprávd a klamstiev po celom Slovensku. Je jeden vlas veľa alebo málo? Na hlave je to málo, v polievke stačí.

“Ak nemáme silu tieto otrávené studne zasypať, mali by sme ich aspoň viditeľne označiť.„
Nakoľko je to, čo Marián Kuffa robí, toxické v súčasnom spoločenskom diskurze, ak sa v ňom spája s neoľudákmi a spochybňuje úprimné pokusy a kompetentné návrhy riešení spoločenskej, ale aj hodnotovej krízy? Aj v kontexte toho, že miera nekontrolovanej nenávisti dosahuje stále nové maximá.

Povieme si, že každý si môže myslieť, čo chce. Áno, každý aj konzumuje, čo chce. Ale v rámci festivalu sa tento produkt už ponúka iným. Vedľa Simy Martausovej, Juraja Šeligu, Daniela Pastirčáka či skupiny No Name a ďalších hostí festivalu.

Festival LUMEN sa takto zmenil na otrávenú studňu. Aj keď mnohí tam zažili niečo pekné, výsledné posolstvo je jasné. Šíriť polopravdy a strach, ako to v rámci svojich kázní robí Marián Kuffa v spolupráci s falošnou hrou neoľudákov o interrupčný zákon či v rámci kampane Zastavme zlo z Istanbulu, je na kresťanskom festivale legitímne.


Preto je Marián Kuffa len pokračovaním pomýlenej a nezvládnutej práce s poznaním o komplexnosti sveta, ktorý nás všetkých presahuje.

Ak nemáme silu tieto otrávené studne zasypať, mali by sme ich aspoň viditeľne označiť. Proces organizovaného ohlupovania verejnosti šírením strachu a nenávisti sa nedá totiž inak zastaviť.

Denník SME


© Copyright   www.aomega.sk   ♦   2023   ♦   aomega@aomega.sk