Táto opozícia Slovensku nestačí

Francúz Alexis de Tocqueville opisoval demokraciu v Amerike v prvej poloviciu 19. storočia a vo svojich obsiahlych zápiskoch svoje pozorovania aj tématizoval. Podľa jeho pozorovania je  základom efektívnej politickej práce spolupráca občanov ako jednotlivcov v malom aj veľkom.

Kľúčové sú v tomto procese rôzne záujmové spolky, ktoré riešia stavbu studní, či ciest alebo frekvenciu návštevy usadlosti poštovým dostavníkom. Takto cez spolky, cez zdieľané hodnoty, cez program a víziu budúcnosti sa zodpovední občania spájajú, aby riešili organizáciu verejného priestoru a verejného záujmu.

Úškrn úľavy


A áno, aj medzinárodnú a globálnu. A cez spoluprácu a koordináciu vo verejnom priestore – tzv. polis, čo je v gréčtine pôvodný význam a najbližší obsah slova politika. Nejde o milióny ľudí v strane, ale o legitimitu nároku vnútiť alebo získať pre svoje videnie spravovania verejného priestoru aj ostatných. Tu idú jednoducho osobné sympatie a akákoľvek personalizácia politického boja bokom. Lebo aj Veronika Remišová môže mať slabší deň. 
Na druhej strane Ficov úškrn úľavy po porážke je symptómom totálneho osobného aj profesionálneho zlyhania, nie však dôvodom toho, aby sme sa pustili do práce na niečom lepšom. Tým je to, čo mu predchádzalo.


Politika nie je – ako sa nám to kedysi snažil vsugerovať premiér SR v demisii - súťažou krásy. Toto nie je nič osobné. Ide o podstatu toho, čo je verejný priestor, verejný záujem a jeho efektívne a dôveryhodné spravovanie. Verejný priestor, verejný záujem či krajina sa nespravuje cez „našich“ ľudí, mafiu, ani cez facebook,  inzertné noviny a politický kabaret s príležitostným merchandising-om ako sú tričká, politické happeningy pred Bonaparte, detektor lži či teatrálne gestá v parlamente. Aj to je potrebné, ak to má ako symbolické konanie aj pokračovanie a podporuje to to, čo príprava politík pre jednotlivé oblasti v najvlastnejšom slova zmysle znamená.

Eventová agentúra s legislatívnymi návrhmi

Skúsme si odpovedať na hypotetickú otázku ohľadom toho, kam by sa posunul dnešný elektorát OĽaNO, ak by bol postavený pred politologickú voľbu a kam by sa politicky zaradil Igor Matovič alebo Boris Kollár? Lebo na konci dní to tak musí skončiť, ak OĽaNO nemá pôsobiť v parlamente len ako eventová agentúra s legislatívnymi aktivitami či Sme rodina ako kecpult pre posledného zúfalca. Je mi to fakt veľmi ľúto, lebo príčetná opozícia by sa teraz našej krajine zišla. No musíme si ju takpovediac „urobiť“ my sami.

Niektorí opoziční poslanci či poslankyne v NR SR písali dobré blogy, sú dobrými médiami svojich straníckych lídrov a je to určite to lepšie čo v parlamente máme.  Ako vidíme už aj v televíznych debatách, dnes to nestačí. Volanie Richarda Stankeho  z piatkového námestia v Bratislave 16. 3. 2018 mi ešte stále znie ušiach: nestačí.
Či už sa to týka koalície alebo terajšej parlamentnej opozície. Bude to ťažké.

Skúsme pre začiatok vybudovať nové mentálne nastavenie: uvažujme o slovách spolupráca a solidrita. Matovič, Sulík či Kollár sú už politici. Nie je to nová sila. Niektorí si s nimi vyskúšali už aj spoluprácu. Ako to dopadlo? Rozumiem, ak to voličom Richarda Sulíka, Igora Matoviča a Borisa Kollára stačí. Mne to nestačí.  A ako vidíme ani Slovensku. Treba ísť ďalej.

Viac solidarity

Stav verejnej správy, školstva, zdravotníctva, súdnictva aj prokuratúry či polície sú príkladom toho, ako tí hore kašlú na tých dole, ktorí nemajú mafiánske  kontakty a „zdroje“ na exotické výlety, súkromné kliniky či kvalitných advokátov a školy . Verejný priestor potrebuje viac solidarity a spolupráce.

Zdá sa, že naša krajina potrebuje ľudí, ktorí už svojou prácou niečo dokázali, dá sa im veriť a nebudeme si ich vyberať či hľadať v súťaži krásy. Viera v budúcnosť, kedy štát bude efektívny a bude pracovať pre všetkých svojich občanov nielen pre „našistov“ je základným predpokladom toho, aby sme takých ľudí našli. Kompetencia, osobná integrita a viera v politiku ako službu verejnému záujmu je prvou prerekvizitou tohto výberového procesu. Je to vo verejnom záujme.

Denník SME 21.3. 2018
© Copyright   www.aomega.sk   ♦   2024   ♦   aomega@aomega.sk